Skip Navigation
"Find your place at Kenai Peninsula College."

2012-14 Online Course Catalog

 
  1. Kenai River Campus Staff & Faculty Directory

    Kenai Peninsula College Administration

    Gary J. Turner  Kenai Peninsula College Director
    Paula J. S. Martin  Assistant Director for Academic Affairs
    Curt Wallace  Administrative Services Director
    John Pollock  Student Services Director
    Suzie Kendrick  Advancement Program Manager
    Phillip Miller  Construction Project Manager
    Dave Stang      Facilities Maintenance Supervisor
    Tammie Willis  Associate Director of Residence Life
    Mark Jensen  IT Services Manager

    Kenai River Campus Faculty

    Full-time Faculty

     

    Alan Boraas  Professor of Anthropology
    Andrea Anderson  Assistant Professor of English
    Andreas Veh  Associate Professor of Physics
    Bettie Wallace  Associate Professor of Mathematics
    Bettina Kipp  Associate Professor of Counseling
    Cam Choy  Associate Professor of Art
    Cheryl Siemers  Associate Professor of English
    Chris Stuive  Assistant Professor of Counseling
    Clair Kochis  Assistant Professor of Mathematics
    Darrell Ellis  Assistant Professor of Process Technology
    David Wartinbee  Professor of Biology
    Dorothy Gray  Assistant Professor of English
    Fritz Miller  Associate Professor of Welding Technology
    Geno Rohl  Assistant Professor of Mathematics
    Henry Haney  Assistant Professor of Process Technology
    Jeffrey Laube  Assistant Professor of Process Technology
    Jane Fuerstenau  Associate Professor of Library Science
    Jane Haigh  Assistant Professor of History
    Jayne Jones  Assistant Professor of Art
    Janice High  Associate Professor of English
    Marion Yapuncich  Associate Professor of Mathematics
    Paul Landen  Associate Professor of Psychology
    Paul Perry  Assistant Professor of Paramedic Technology
    Peter Snow  Assistant Professor of Education
    Rebecca Weaver  Assistant Professor of Instrumentation & Process Technology
    Richard Kochis  Assistant Professor of Electronics Technology
    Sandie Gilliland  Process Technology Program Coordinator
    Scott Downing  Assistant Professor of English
    Steve Horn  Assistant Professor of Business
    Susan Mircovich  Assistant Professor of Chemistry
    Tammy Farrell  Assistant Professor of Math & Process Technology 
    Thomas Dalrymple  Assistant Professor of Accounting
    Toby Long  Assistant Professor of Chemistry

     

    Adjunct Faculty

     

    Allen Houtz  ET
    Alan Thye  PRT
    Alice Courtney  CS
    Barbara Christian  ENGL
    Bill Galic  SOC
    Bill Howell  CED
    Bob Amundson  HUM/ STAT
    Bob Ramponi  MUS
    Bobbi Edmond-Frisk  DN
    Branden Bornemann  GEOL
    Bryan Crisp  FIRE
    Cathleen Rolph  ART
    Cheryl Eniero  ENGL/PRPE
    Chris Haigh  MATH
    Darcy Swanson  PER
    Deanne Pearson  MATH
    Debbie Harris  ART
    Diann Enderby  COMM
    Diane Taylor  ABE
    Don Eide Jr.  ET
    Eva Canedo-Escarcega  SPAN
    Frank Miller  ATP
    Gary Leiter  MATH/ PRPE
    George Stein  ACCT
    Gregory Weissneberg  RUSS
    J.R. Dailey  ACCT
    Jackie Bock  PSY
    Jeff Siemers  ART
    Jennifer Anderson  ACCT
    Jennifer Scott  ENGL
    Jesse Glaves  CS
    Kathryn Lucas  ENGL
    Kristie Sellers  PSY
    Krystina Williams  DN
    Laurie Schaeffer  PER
    Liena Murdoch  CHEM
    Lynn Dusek  EDEC/ PSY
    Maria Allison  MUS
    Marianne Dailey  MA
    Mark Dudick  ENGL
    Mark Larson  BIOL
    Maryna Roper  CHEM
    Melody Miller  BIOL
    Mo Sanders  EDFN
    Nadia Anders  FREN
    Naomi Thibodeau  CIS
    Natalie Harrison  LGOP
    Oluf Hartvigson  ART
    Penny Brett-Vadla  ENGL
    Rachel Ayers  HIST
    Randy Sparks  MATH
    Rebecca Lambourn  ANTH
    Rebecca Weaver  MATH
    Reesa Marie Dawkins  BA
    Ricky Keith  CNT
    Ron Levy  ART
    Ruban Foster  JUST
    Sarah Jones-Foster  BIOL
    Sherry Lohmeyer  PRPE
    Shona Redmond-DeVolld  ENGL
    Sonny Mese  PRT
    Stephen Calatrello  ENGL
    Steve Hallam  PHIL/MATH
    Steve Stephens  PSY
    Taz Tally  ART/ CIOS
    Tracy Withrow  MATH
    Tiffani Perry  EMT
    Tim McIntyre  PSY
    Troy Minogue  MATH
    Timothy Mullet  BIO
    Velinda Albrechta-East  CNA
    Yasuko Lehtinen  JPN

    Kenai River Campus Staff

    Andy Pfeiffer  ETT Educational Technologist
    Amanda Webster  Testing Coordinator
    Barbara Patrick     Maintenance Services Worker 1
    Beatrice Sagoonick  CCEC Program Assistant
    Billie Hardy  Learning Center Program Assistant
    Brandi Kerley  Developmental Advisor
    Claudia Feltman  Purchasing Technician
    Dave Atcheson  Night and KFA Coordinator
    Diane Taylor  Learning Center Program Manager
    Don Eide  IS Net Technician 7
    Drew Baker  Veteran Services Coordinator
    Edward Wrobel  CT1 Maintenance
    Eileen Reemstma  Director's Assistant/Employee Recruitment Coordinator
    Evgeniya Malakhova-Quartly  Bookstore Manager/Cashier
    Ginger Rose  Registration Clerk
    Hannah Parker  Advancement/Residence Life Assistant
    Jennifer Anderson  Faculty Office Manager
    Jeremy Dooley  Learning Center/IT Support Technician
    Jesse Glaves  Communications IS Professional
    Julie Cotterell  Registrar
    Kathi Overpeck     Financial Aid Clerk
    Kathy Becher  Nurse Practitioner
    Katie Wells  Accounting Supervisor
    Kennaty Kerley  CT1 Building Maintenance Mechanic
    Krista Timlin  Career Center Program Manager
    Lake Nash  Accounts Payable and Travel Tech 
    Leslie Byrd  Residence Life Coordinator
    Linda Lundquist  Human Services Technician/Payroll
    Maryna Roper  Science Laboratory Technician
    Meagan Zimpelmann  Library Assistant
    Melanie Hagen  Human Resources
    Pam Ward  Maintenance Service Worker III
    Patty Dombovy  Faculty Administrative Assistant
    Rob Knapp   Accounts Receivable Technician 
    Rob Lewis Jr.  Lead Desktop Support Technician
    Sandie Gilliland   Process Technology Training Coordinator
    Sondra Shaginoff-Stuart  Rural and Native Student Services Coordinator  
    Spring Sibayan  IT Services Audio/Visual Specialist
    Sue Evanson  Director's Administrative Clerk
    Sue Lee  Student Services Assistant
    Tammie Willis   Associate Director of Residence Life
    Terri Cowart  ABE Instructor
    Thelma Musgrove  Learning Center Office Manager
    Tiffani Perry  Paramedic Program Clinical Coordinator
E-mail: Webmaster  |  (877) 262-0330  |  Contact Us  |  © 2014 Kenai Peninsula College, All Rights Reserved